Litomyšl (UNESCO), rokoko v Nových Hradech...

Ilustrační foto
Termín: 19.07.2020 -
Země: ČR (Východní Čechy)
Nástupní místo: Poděbrady, Nymburk, Sadská, Chlumec nad Cidlinou...
Cena: 490 Kč 
Cena dítě do 12 let: 470 Kč
Cena senior: 470 Kč nad 65 let

Popis:

Hlavním lákadlem Litomyšle je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na seznam UNESCO, ale za vidění stojí také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí nebo Klášterní zahrady. Zámek, jehož fasády a štíty zdobí originální sgrafitová psaníčka, patří k nejkrásnějším renesančním stavbám střední Evropy. Prohlídkové okruhy nás zavedou do stylových interiérů, barokního divadla s dochovanými kulisami i do tajemného podzemí, pro rodiny s dětmi je určena návštěva věže plné strašidel.

Až si budete prohlížet psaníčka, zkuste si ověřit to, co se říká: každý motiv je originál a nikde se neopakuje. Zámek obklopuje rozlehlá zahrada a hospodářské budovy. Právě tady, v budově zámeckého pivovaru, se 02.03.1824 narodil hudební skladatel Bedřich Smetana (+1884). V rodině sládků to bylo jedenácté dítě, ale první syn. Muzeum připomíná dobu skladatelova dětství i další osudy autora cyklu symfonických básní Má vlast nebo řady oper (Libuše, Dalibor, Prodaná nevěsta…).  Mezi náměstím a zámkem se projdeme upraveným areálem Klášterních zahrad s altánem, kavárnou a sousoším, které městu daroval sochař Otomar Zoubek. Milovníci kuriozit by neměli zapomenout na Portmoneum, muzeum grafika a spisovatele Jaroslava Váchala s unikátními malbami na stěnách.

K výletům láká nedaleký Růžový palouček, památné místo, kde se dle pověsti čeští bratři během třicetileté války loučili s vlastí před odchodem do exilu.

Zámek Nové Hrady nechal postavit v rokokovém slohu hrabě de Chamaré, často je nazýván „Českými Versailles“ či „Malým Schönbrunnem“. Vedle zámku stojí špýchar, zadní část je pokračováním francouzské zahrady, kde se nachází kruhový altán a ozdobná kuchyňská zahrada. Nově vybudovaná je horní zahrada, kde najdete přírodní amfiteátr. Anglický park je umístěn na návrší za zámkem. Parkem vede pískovcová křížová cesta. Součást zámku tvoří farma, kde se chovají jeleni a daňci.

Skalní Maštale nejsou pozvánkou do stájí– jde o zajímavou přírodní rezervaci, která je plná pískovcových skal a borových lesů.  Určitě si sem můžete zajít i s malými dětmi, jde o mírně zvlněný terén s malým převýšením. Nejvyhledávanějším částí jsou Toulovcovy maštale, kde podle pověsti řádil loupeživý rytíř Toulovec. Na trase se seznámíte s jeskyněmi, průzračnými studánkami, skalními útvary, hlubokými údolími i se vzácnými živočichy a rostlinami.

Cena zahrnuje: dopravu zájezdovým autobusem, služby průvodce

V ceně není započteno: komplexní cestovní pojištění (lze zajistit za příplatek 10 Kč/os.)- možno rozšířit o pojištění storna zájezdu z důvodu

nemoci (+75 Kč), vstupy do navštívených objektů

Rezervovat
Rezervace
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů podle vnitřní směrnice o zpracování osobních údajů (GDPR).